16. – 18. srpna – Letní barokní scéna 2018

Potěšte se i Vy krátkou ukázkou z minulého ročníku (po kliknutí zde)
Myslíte, že už jste viděli vše a nic vás již nemůže nepřekvapit, pak jste jistě nenavštívili zcela unikátní Letní barokní scénu. Neváhejte ani vteřinu a zažijte v období od 16. do 18. srpna jedinečnou barokní atmosféru v Chrudimi. Tento rok jsme si pro Vás připravili skutečné programové lahůdky pro všechny generace.

 

Hned první den se od 18 hodin můžete těšit na velkolepý karneval za zvuků hudby v nádherných Klášterních zahradách (těšíme se na vás i vaše karnevalové masky a nebuďte smutní, pokud si masku zapomenete, nějakou pro vás najdeme, nezapomeňte, že baroko je přeci i tak hravé), ihned poté se nechte uchvátit zcela jedinečnou artistickou show.

Po všechny tři dny jsou pro návštěvníky připraveny speciální komentované prohlídky po chrudimských barokních památkách a to vždy v 10 hodin a v 18 hodin (sraz před Muzeem barokních soch).

Stejně tak se každý den můžete těšit na krásné loutkové představení pro celou rodinu Pan Franz a zámecký kominík, a to od 17 hodin.

Ovšem tím pravým barokním skvostem není jen zmíněný celodenní bohatý doprovodný program, ale překrásné večerní barokní opery v nádherném prostředí našeho muzea v podání věhlasného hudebního souboru Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka. Tento rok se můžete těšit snad na to nejlepší, co nám může barokní hudba nabídnout:

A jak lépe zakončit tak nádhernou akci než úchvatným barokním ohňostrojem v Klášterních zahradách ihned po posledním představení.

Čtvrtek 16. srpna ve 20 hodin

Antonio Vivaldi: La Gloria e Himeneo

Serenata pro francouzského velvyslance v Benátkách u příležitosti sňatku Ludvíka XV. s polskou princeznou Marií Leszczynskou. Podle pověsti byl Hymén chudým athénským mladíkem, který se zamiloval do velmi bohaté dívky. Chtěl ji alespoň vidět a být jí nablízku. V převlečení za dívku se k ní přiblížil na slavnosti Demétřině, byl však i s ostatními dívkami unesen piráty na vzdálený ostrov. Hymén opilé zlosyny pobil mečem a vrátil se do Athén, kde si vymohl, že rodičům přivede uloupené dcery domů, jestliže dostane svou dívku za ženu. Byl pak se svou chotí tak šťasten, že se o jejich štěstí zpívalo ve všech svatebních písních.

Pátek 17. srpna ve 20 hodin

Claudio Monteverdi: L´Ariana

Z Monteverdiho Ariadny se do dnešních dnů dochovalo pouze libreto a slavné lamento opuštěné titulní postavy. Naše rekonstrukce nechce dotvořit dílo v předpokládané autentické podobě, ale jako nový divadelní tvar, který obklopuje a novými vztahy osvětluje vzácně zachovaný hudební fragment. Pro volnou rekonstrukci byl osloven osvědčený tým „renovovatelů“ barokních libret, neobarokní minimalisté Vít Zouhar a Tomáš Hanzlík (společné realizace oper Torso, Saeculum coronatum , La Dafne – stále na repertoáru ND Brno, samostatně opery – Coronide, Endymio, Yta innocens – ND Praha, Lacrimae Alexandri magni – ND Praha). Komorní obsazení opery počítá s jejím provozováním formou opera ambulant a rozšíří tak stávající nabídku Ensemble Damian o další operu provozovatelnou v alternativních prostorách a na místech, kde se klasická opera běžně provádět nedá.

Sobota 18. srpna ve 20 hodin

W. A. Mozart: Apollo et Hyacinthus

Scénické provedení prvního Mozartova jevištně dramatického díla, latinského školního intermezza. Inscenace se částečně vrací k původnímu smyslu zpracovaného mýtu, zároveň příběh aktualizuje a přirovnává k osudu samotného autora v konfliktním vztahu k umělecké konkurenci: Proč zabíjíme to, co tolik obdivujeme (milujeme)?

Stále nám nevěříte, že něco tak nádherného jako Letní barokní scéna může existovat, není nic lehčího než přijít a přesvědčit se na vlastní oči.

Vstupenky v prodeji. Využijte výhod a zakupte permanentku na všechna tři představení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.