Letní barokní scéna • Chrudim 13.–15.8.2021

Nechte se hýčkat a okouzlit překrásnými tóny barokní hudby, bohatými kostýmy, artistickými vystoupeními a procházkami po malebném historickém centru královského věnného města. Udělejte si radost, odpočiňte si, zapomeňte na starosti všedního života a přijeďte do Chrudimi na tradiční festival – Letní barokní scéna, která probíhá od 13. do 15. srpna 2021. Tento rok se můžete mimo jiné těšit na:

Úchvatné artistické vystoupení OnTheRoad akrobatů z Cirkusu trochu jinak – pátek 13. srpna v 15 h, Klášterní zahrady

Vraťte se s námi v čase a zažijte strhující artistické vystoupení, které v období baroka mohlo být k vidění pouze na královském dvoře. Představení OnTheRoad velmi úspěšně reprezentuje Českou republiku na nejrůznějších zahraničních kulturních festivalech (Řecko, Belgie, Itálie, Bulharsko, Polsko, Slovensko…). V roce 2019 získalo dokonce cenu publika na italském Milano Clown Festivalu.

Nevšední smyčcové kvarteto SČF – pátek 13. srpna v 18 h, Klášterní zahrady

Přijďte do Klášterních zahrad a vychutnejte si filmovou, jazzovou a populární hudbu v naprosto nevšedním podání komorního souboru členů Severočeské filharmonie Teplice.

Okouzlující barokní ohňostroj – pátek 13. srpna ve 22 h, Klášterní zahrady

Umění ohňostrojů zažilo v Evropě největšího rozmachu právě v období baroka. Nenechte si ujít tedy ani vy skutečně nevšední zážitek. Přeneste se spolu s námi do období her, radovánek, majestátnosti a vychutnejte si pravý barokní ohňostroj s hudebním doprovodem.

Putování starou Chrudimí s bratrem Fortunátem – každý den ve 22:15 h, sraz před Muzeem barokních soch

Projít se historickým jádrem města můžete kdekoli, ovšem pouze v Chrudimi vás jím provede „bezhlavý kapucín“ Fortunát. Pokud máte tedy pro strach uděláno, neváhejte a vydejte se s Fortunátem v noci za doprovodu luceren na tajuplnou a nebezpečnou výpravu za chrudimskými legendami. V danou dobu vždy vyčkejte příchodu bratra kapucína před naším muzeem a vydejte se s ním na tu nejzajímavější pouť, jakou jste kdy zažili.

Pokud máte zájem o nevšední putování s bratrem Fortunátem, nahlašte se prosím vždy v Turistickém informačním centru, aby s vámi bratr mohl počítat!

Skupina historického šermu Compagnia della Morte – sobota 14. a neděle 15. srpna po celý den, Klášterní zahrady. Hlavní program v sobotu ve 13:00 a v 17:00 hodin, v neděli v 11:00 a v 15:00 hodin

Vždy jste toužili projít se historickým vojenským ležením, vidět mušketýra v akci, zažít nefalšovaný šermířský souboj, vystřelit si z muškety, vyzkoušet si zbroj, obtěžkat nejrůznější historické zbraně, prostě zažít pořádnou akci? Pak pro vás máme skvělou zprávu, díky profesionální skupině historického šermu Compagnia della Morte můžete toto všechno nejen vidět, ale dokonce si i vyzkoušet na vlastní kůži. Tak neváhejte, vezměte děti a přijďte prožít den plný akce spolu s námi.

Bohatý celodenní program pro všechny generace zakončí večerní koncerty hudebního souboru Ensemble Damian (za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky) pod vedením Tomáše Hanzlíka, který uvede:

Sobota 14. srpna ve 20:00 hodin

Piráti (Milan Šedivý/Tomáš Hanzlík) – Jde o světovou premiéru komické opery na barokní motivy, která bude publiku představena právě v Muzeu barokních soch

Online prodej přímo zde (stačí kliknout)

Neděle 15. srpna ve 20:00 hodin

Torso (Vít Zouhar/Tomáš Hanzlík) – Opera o dvanácti scénách na texty P. Davida Kopeckého. Opera Torso postrádá kontinuální děj a je záměrně vytvořena jako zčásti zničená freska, jejíž postavy už ztratily tvář. Barokní patos afektových scén umocňují stylizovaná scénická gesta převypravující hnutí duše. Bohaté kostýmy dotváří velkolepost osamocených příběhů a zvuk barokního souboru i hudební gesta čerpají z hudební rétoriky tak, aby dala posluchači porozumět a souznít s osudy, které se před ním odehrávají.

Online prodej přímo zde (stačí kliknout)

Využijte zvýhodněné ceny a zakupte permanentku na obě představení.

Permanentka na obě představení má opravdu výhodnou cenu a lze také koupit přímo online.

Bavíme ONLINE • tipy na divadlo, hudbu, …

KAM po Česku

  • … je nezávislá česká společnost založená v listopadu 2007 jako nezisková organizace a od března 2016 fungující jako s. r. o. Redakce se věnuje od svého vzniku bezplatnému poskytování unikátních a aktuálních zpráv z oblasti volnočasových aktivit, především turistice a kultuře.

Jak založit sbírku umění

  • Uchvátil vás nějaký sběratelský umělecký kousek či byste rádi investovali do něčeho líbivého a trvalého? Založte si vlastní sbírku umění.

Dávám knihám život

  • Tvořím online obraz své knihovny, nabízím své knihy k přečtení a vypůjčuji si od ostatních…

Dobrovická muzea

  • Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice vás  seznámí s vývojem výroby českého cukru, který se proslavil a prosadil v celém světě.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

  • V současné době je již možné výstavy v muzeu navštívit osobně nbo využít 3D virtuálních prohlídek.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

  • Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

České vize

  • Přehlídka je realizována z pověření Ministerstva kultury. Hlavními organizátory jsou Národní informační a poradenské středisko pro kulturu a Klubcentrum Ústí nad Orlicí. Odbornými partnery přehlídky jsou Český výbor UNICA – Celostátní svaz neprofesionálního filmu a Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Přehlídka je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury, města Ústí nad Orlicí a Pardubického kraje. Přehlídka se bude konat v Roškotové divadle a na Malé Scéně.